REKONSTRUKCE RD_LIBEREC

REKONSTRUOVANÝ RODINNÝ DŮM (DÁLE "RD") NALEZNEME V OBCI LIBEREC. LOKALITA (A SAMOZŘEJMĚ I PARCELA) JE VÝZNAMNÁ NEZAMĚNITELNÝMI VÝHLEDY NA MĚSTO LIBEREC A ATMOSFÉROU PODHŮŘÍ JIZERSKÝCH HOR. PARCELA JE SVAŽITÉHO CHARAKTERU. NAVAZUJE NA PŘÍKROU PŘÍJEZDOVOU KOMUNIKACI, ALE CELKOVĚ JE PŘÍSTUP NA PARCELU PŘÍMÝ A POHODLNÝ.

HLAVNÍ TÉMA REKONSTRUKCE VYCHÁZÍ Z POŽADAVKU ZVĚTŠENÍ OBJEMU DOMU PRO ŠESTIČLENNOU RODINU. DALŠÍM DŮLEŽITÝM TÉMATEM JE ETAPIZACE REKONSTRUKCE, ABY

RODINA MOHLA VĚTŠINU ČASU PŘESTAVBY TRÁVIT V RD A ENERGETICKÁ ÚSPORNOST/ "SAMOSTATNOST" RD.

PŮVODNÍ HMOTA OBJEKTU BUDE TVAROVĚ ZACHOVÁNA S PŘIPOJENÍM NOVÝCH KONTRASTNÍCH HMOT AMORFNÍCH TVARŮ. PARTER RD JE UPRAVEN TAK, ABY UMOŽNIL LEPŠÍ PROSTUPNOST PARCELOU A PROSTORNĚJŠÍ PARKING AUTOMOBILŮ.

MATERIÁLOVĚ JE HLAVNÍ HMOTA POJATA STANDARNÍ FASÁDNÍ/ SOKLOVOU OMÍTKOU ZEMITÝCH ODSTÍNŮ SE STŘECHOU POKRYTOU PŮVODNÍ KRYTINOU (OPLECHOVANÝ

KOMÍN V BARVĚ STŘEŠNÍ KRYTINY). PŘISTAVOVANÉ HMOTY JSOU OBALENY DO STŘÍBRNÉHO FALCOVANÉHO PLECHU (STŘECHA A PLOCHY FASÁDY), DŘEVA BANGKIRAI

(PLOCHA TERASY A ČÁST FASÁDY) A SKLA V PODOBĚ ZÁBRADLÍ.

VÝPLNĚ OTVORŮ DOPORUČENY HLINÍKOVÉ/ DŘEVOHLINÍKOVÉ, KDE NA PŮVODNÍ HMOTĚ RD BUDOU V BARVĚ RAL 7021 (RAL 7016) A NA PŘISTAVOVANÝCH HMOTÁCH VE SHODNÉM ODSTÍNU S OPLECHOVÁNÍM FASÁDY (BAREVNĚ SHODNĚ POJATY I OKAPY A OKAPNÍ SVODY, KTERÉ BUDOU SPOJENÝ S PŮVODNÍ HMOTOU RD). ZDE NUTNO ZDŮRAZNIT STRUKTURÁLNÍ DVĚRE DO SKLADU 1NP PŘÍSTUPNÉHO PO SCHŮDCÍCH ZE ZAHRADY. DVEŘE BY MĚLY BÝT POKRYTY FALCOVANÝM PLECHEM A VYDITELNÁ POUZE VLASTNÍ SPÁRA. IDEÁLNĚ TAKTO TAKÉ ZPRACOVAT DVEŘE DO SKLADU V 1PP PŘÍSTUPNÉHO Z PARKOVIŠTĚ. POKUD BY V DOBĚ REALIZACE BYLA CENA ZA STRUKTURÁLNÍ DVEŘE PRO KLIENTY NEPŘIJATELNÁ, JE TŘEBA ZVOLIT DVEŘE ALESPOŇ ZHODNÉHO ODSTÍNU S OPLECHOVÁNÍM FASÁDY.

DLAŽBA POCHOZÍ/ POJÍŽDĚNÉ PLOCHY BY MĚLA BÝT POJATA ŽULOVOU DLAŽBOU TYPICKOU PRO MĚSTO LIBEREC NEBO MALOFORMÁTOVÝMI PRAVIDELNÝMI DLAŽDICEMI OBDÉLNÍKOVÉHO (ČTVERCOVÉHO) TVARU V ODSTÍNECH SVĚTLE ŠEDÉ. OPĚRNÉ ZÍDKY BY MĚLY BÝT POJATY ZE ŽULOVÉHO HAKLÍKOVÉHO ZDIVA. KOVOVÉ PRVKY V PODOBĚ ZÁBRADLÍ A SCHODIŠŤ JSOU NAVRŽENY ZE ŽÁROVĚ POZINKOVANÉ OCELI.

HLAVNÍM VSTUPNÍM PODLAŽÍM JE 1PP, KDE NALEZNEME ZÁDVEŘÍ, POKOJ PRO HOSTY, SKLAD, TECHNICKOU MÍSTNOST A GARÁŽ. 1NP JE DENNÍM ZÓNOU S HALOU, PRACOVNOU, HYGIENICKÝM ZÁZEMÍM, LOŽNICÍ RODIČŮ, OBÝVACÍM POKOJEM A KUCHYNÍ S JÍDELNOU. PODKROVÍ JE NOČNÍ ZÓNOU S POKOJI DĚTÍ, ŠATNOU A HYGIENICKÝM ZÁZEMÍM.

Architektonická studie_2021

Liberec

Autor: Ing. arch. Vít Lopatovský

Polyfunkční objekt v Liberci - rekonstrukce objektu, který v minulosti sloužil mnohému bude mít novou náplň a nový kabát. Hurá do dalších fází projektu. Celá studie je zde.