NOVOSTAVBA RODINNÉHO DOMU_LIBEREC

NÁVRH RODINNÉHO DOMU ("RD") JE SITUOVÁN V SEVEROZÁPADNÍM PODHŮŘÍ MĚSTA LIBERCE. Z PARCELY JE VYHLÍDKA NA CELÉ MĚSTO V POZADÍ S HŘEBENY JIZERSKÝCH HOR, KRKONOŠ A SAMOZŘEJMĚ TAKÉ NA VYSÍLAČ JEŠTĚD NA STRANĚ DRUHÉ.

PARCELA JE SOUČÁSTÍ "ČTVERCOVÉHO" USKUPENÍ ČTYŘ PARCEL LEMOVANÉ PO OBVODU VEŘEJNOU KOMUNIKACÍ. USKUPENÍ PŮSOBÍ V LOKALITĚ SOLITERNÍM DOJMEM, KDE KAŽDÁ PARCELA ZAUJÍMÁ NÁROŽNÍ POZICI.

RD JE UMÍSTĚNÝ PŘI SEVEROVÝCHODNÍM CÍPU PARCELY TAK, ABY VŠECHNY OBYTNÉ MÍSTNOSTI BYLY ORIENTOVÁNY NA SLUNNOU STRANU A VZNIKLA TAK I PROSTORNÁ, PROSLUNĚNÁ ZAHRADA S TERASOU. SYSTÉM USPOŘÁDÁNÍ RD JE DVOULODNÍHO CHARAKTERU, A TAK SEVERNÍ ČÁST RD OBSAHUJE UŽITNÉ MÍSTNOSTI, KTERÉ POMYSLNĚ TVOŘÍ I JAKOUSI SEPARAČNÍ ZÓNU OD VEŘEJNÉ KOMUNIKACE.

PODOBA DOMU BYLA TVOŘENA RACIONÁLNÍMI VLIVY - ORIENTACE KE SVĚTOVÝM STRANÁM, UMOCNĚNÍ JIŽ TAK ÚCHVATNÝCH VÝHLEDŮ, ABSTRAKTNÍMI VLIVY JAKO PŘÍMĚR TVARU HMOTY DOMU K PRECIZNĚ OPRACOVANÉMU KAMENI, K PODOBĚ TVARŮM JEŠTĚDSKO-KOZÁKOVSKÉHO HŘEBENE atp.

RD JE NAVRŽEN PRO PĚTIČLENNOU RODINU S OBYTNOU ČÁSTÍ V ÚROVNI 1NP S MINIMALIZACÍ KOMUNIKAČNÍCH PLOCH/ ÚROVNÍ. TOTO PODLAŽÍ MÁ SAMOSTATNÝ PĚŠÍ PŘÍSTUP.

ZÁZEMÍ RD SE NACHÁZÍ V 1PP vč. PARKINGU.

OBYTNÁ ČÁST JE ROZDĚLENA NA DENNÍ (SPOLEČENSKOU) A NOČNÍ (SOUKROMOU) ČÁST. SPOLEČENSKÁ ČÁST SESTÁVÁ Z HLAVNÍHO PROSTORU, KDE NALEZNEME OBÝVACÍ "POKOJ" PROPOJENÝ S TERASOU A BAZÉNEM, JÍDELNU A KUCHYNI. DO TOHOTO PROSTORU PŘICHÁZÍME PŘÍMO ZE ZÁDVEŘÍ. S OBÝVACÍ ČÁSTÍ SOUSEDÍ PRACOVNA/ HOSTINSKÝ POKOJ. S KUCHYNÍ PAK MALÁ ÚKLIDOVÁ MÍSTNOST.

SOUKROMÁ ČÁST OBSAHUJE TŘI DĚTSKÉ POKOJE, LOŽNICI SE ŠATNOU A KOUPELNU.

ZÁZEMÍ DOMU DOMINUJE GARÁŽ PRO DVA AUTOMOBILY A ČTYŘKOLKU S DÍLNOU. V ZADNÍ ČÁSTI ZÁZEMÍ JE UMÍSTĚNA TECHNICKÁ MÍSTNOST, SKLAD A KOUPELNA SE SAUNOU.

V KONCEPCI NECHYBÍ ANI ODPOVĚDI NA OTÁZKY ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI A SNADNÉ OBSLUŽNOSTI RD. OBVODOVÝ PLÁŠT JE ŘEŠEN JAKO KONTAKTNÍ S TEPELNĚ IZOLAČNÍMI TVÁRNICEMI A DOSTATEČNOU TEPELNOU IZOLACÍ S NANESENOU OMÍTKOVINOU. OKNA JSOU DŘEVOHLINÍKOVÁ/ HLINÍKOVÁ S IZOLAČNÍM TROJSKLEM STÍNĚNÁ EXT. ŽALUZIEMI.

DOPLŇKEM JE PÁS TVOŘENÝ TROJSKELNÝM KOPILITEM S POKOVENOU VRSTVOU.

DŮM JE KONCIPOVANÝ I NA VYUŽITÍ TECHNOLOGIE "CHYTRÉ DOMÁCNOSTI" vč. VĚTRÁNÍ S REKUPERACÍ atp.

OPLOCENÍ PARCELY JE TVOŘENO ZDĚNÝMI PRVKY OBLOŽENÝMI PLECHOVÝM PLÁŠTĚM V KOMBINACI S DECENTNÍ BETONOVOU PODEZDÍVKOU A VÝPLNÍ Z TAHOKOVU.

 

 

 

Architektonická studie_2020

Liberec

Autor: Ing. arch. Vít Lopatovský