NOVOSTAVBA DOMOVA PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM_HODKOVICE NAD MOHELKOU

DOMOV PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM JANA JE JEDEN Z OBJEKTŮ SPRAVOVANÝCH PŘÍSPĚVKOVOU ORGANIZACÍ DOMOV A CENTRUM AKTIVIT V HODKOVICÍCH NAD MOHELKOU. JANA POSKYTUJE ZÁZEMÍ OSOBÁM, KTERÉ MAJÍ SNÍŽENOU SOBĚSTAČNOST Z DŮVODU MENTÁLNÍHO, PŘÍPADNĚ V KOMBINACI SE SMYSLOVÝM NEBO TĚLESNÝM POSTIŽENÍM A OSOBÁM S CHRONICKÝM ONEMOCNĚNÍM, JEJICHŽ SITUACE VYŽADUJE 24HODINOVOU PÉČI.

OBJEKT JSME NAVRHLI SPOLEČNĚ S KOLEGOU ING. ARCH. FILIPEM HORATSCHKE ZE STUDIA ARTIKL. KOLEGA NÁSLEDNĚ JANU PROVEDL PROJEKČNÍ A REALIZAČNÍ FÁZÍ.

NÁVRH JE KONCIPOVANÝ, ABY OBYVATELÉ VNÍMALI JANU JAKO PŘÍSTŘEŠÍ, VE KTERÉM MOHOU POKRAČOVAT NA SVÉ CESTĚ ŽIVOTEM.

JINÝMI SLOVY, ABY ZDE NALÉZALI ZÁZEMÍ S VLASTNÍ IDENTITOU, KTERÉ JIM ZPROSTŘEDKUJE ULEHČENÍ V PODOBĚ PÉČE A NABÍDNE ALTERNATIVY ZAPOJENÍ SE DO BĚHU SOUČASNÉHO SVĚTA.

DŮM SE SVÝM TVAROVÁNÍM I UMÍSTĚNÍM NA PARCELE SNAŽÍ NENARUŠOVAT SVÉ OKOLÍ A NENÁSILNĚ S NÍM SPLYNOUT. JEDNODUCHÝ „A“ TVAR OBJEKTU DOPLŇUJÍ TERASY, KTERÉ UMOŽŇUJÍ PŘÍJEMNÉ SOUKROMÉ A POLOSOUKROMÉ POSEZENÍ OBOHACENÉ ZELENÍ V PŘEDZAHRÁDKÁCH SPOLU S PERGOLAMI, KTERÉ V TEPLÝCH DNECH NABÍDNOU CHLADNÝ STÍN.

BAREVNÉ-MATERIÁLOVÉ LADĚNÍ JE ZVOLENO VYROVNANÉ A UMÍRNĚNÉ. ŠEDÉ ODSTÍNY HLAVNÍ ČÁSTI DOMU (JEDNOTNÝ MATERIÁL STŘEŠNÍ SKLÁDANÉ KRYTINY, VÝPLNĚ OTVORŮ ATD.) JSOU DOPLNĚNY O BAREVNOST DŘEVA A ROSTLIN V PŘEDZAHRÁDKÁCH.

PROVOZ OBJEKTU JE STANDARDNĚ SLOŽEN Z ČÁSTI ZÁZEMÍ, Z ČÁSTI SPOLEČENSKÉ A POKOJŮ OBYVATEL DOMU. POKOJE TVOŘÍ JAKÉSI BUŇKY (PŘEDSÍŇ, HYGIENICKÁ MÍSTNOST, POKOJ), ZE KTERÝCH JE MOŽNÝ PŘÍMÝ VSTUP NA TERASU. NEVELKÉ, ALE ZATO VZDUŠNÉ SPOLEČNÉ PROSTORY POSKYTUJÍ OBYVATELŮM VŠE POTŘEBNÉ V PODOBĚ KUCHYŇKY, POSEZENÍ A OPĚT MOŽNOSTI VSTUPU NA TERASU PRO TRÁVENÍ PŘÍJEMNÝCH CHVIL. VZDUŠNOST JE VYTVOŘENA OTEVŘENÍM PROSTORU PO HŘEBEN STŘECHY, KDE JE UMÍSTĚN PODÉLNÝ SVĚTLÍK, KTERÝ CELÝ PROSTOR PROPOJUJE A ODLEHČUJE.


Architektonická studie_2018

Uvedení do provozu_2022

Cena hejtmana Libereckého kraje 2022

Hodkovice nad Mohelkou

Ing. arch. Filip Horatschke_studio Artikl, Ing. arch. Vít Lopatovský

ARCHITEKTONICKÁ STUDIE