NOVOSTAVBA CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ

Stárnutí je přirozenou součástí našeho života už od narození. Proto je návrh směřovaný tak, aby obyvatelé nevnímali chráněné bydlení pouze jako místo svého dožití, ale hlavně jako možnost pokračovat ve své cestě životem.

Jinými slovy - senioři by zde měli nalézat zázemí s vlastní identitou, které jim

zprostředkuje ulehčení v podobě péče a nabídne alternativy zapojení se do běhu

současného světa.

Dům se svým tvarováním i umístěním na parcele snaží nenarušovat své okolí a nenásilně s ním splynout. Jednoduchý „A“ tvar objektu doplňují terasy, které umožňují příjemné soukromé a polosoukromé posezení obohacené zelení v předzahrádkách spolu s pergolami, které v teplých dnech nabídnou chladný stín.

Barevné-materiálové ladění je zvoleno vyrovnané a umírněné. Šedé odstíny hlavní části domu (jednotný materiál střešní skládané krytiny, výplně otvorů atd.) jsou doplněny o barevnost exotického dřeva a pestrých rostlin v předzahrádkách.

Provoz objektu je standardně složen z části zázemí, z části společenské a pokojů obyvatel domu. Pokoje tvoří jakési buňky (předsíň, hygienická místnost, pokoj), ze kterých je možný přímý vstup na terasu. Nevelké, ale zato vzdušné společné prostory poskytují obyvatelům vše potřebné v podobě kuchyňky, posezení a opět možnosti vstupu na terasu pro trávení příjemných chvil. Vzdušnost je vytvořena otevřením prostoru po hřeben střechy, kde je umístěn podélný světlík, který celý prostor propojuje a odlehčuje.


Architektonická studie_2018

Hodkovice nad Mohelkou

Ing. arch. Filip Horatschke_studio Artikl, Vít Lopatovský_CzechArch