Proč se obývací pokoj stal místností se 3D skicou?
ÚPRAVA BYTU_POKRAČOVÁNÍ V.

Chtěli jsme skloubit v jedné místnosti několik činností pro nás běžných, ale ne standardně sourodých. Třeba jako piano koutek a cyklo plastika stěny nebo obývací koutek, jídelní plac a fitness plac vč. knihovny atp. =)
Ve skice jsme si zkusili nejen prostorové uspořádání, ale samozřejmě i barevně-materiálové řešení, které bylo z počátku více „divoké“, než jak nakonec dopadlo.
Přemýšleli jsme o vzorovaném starším kusovém koberci z antiku, vzorovaném sedacím pytli i poufu. Tapeta jedné ze stěn přišla taky na přetřes, ale to už ani ve skice není.
Postupně, jak se nám návrh kutálel v hlavách, došli jsme k názoru, že prostorově vše funguje na „první dobrou“, ale barevně už zase tak ne.
Všeho moc škodilo – funkce, vybavení, doplňky, barevnost, členitost …
Takže jsme se rozhodli, že barevnost bude do místnosti vnesená spíše detaily v podobě polštářů, rostlin, knih atp. a že vybavení bude pro tyto věci uklidňujícím pozadím v zemitých odstínech a odstínech šedé, tmavě šedé doplněné a přírodní materiály jako je dřevo a kov.
Můžete říci, že je to obvyklý přístup, o kterém jste už slyšeli? Je to možné.
S ženou nám vyhovuje nespočet možností a přístupů, ale pro tento prostor a byt nám celkově seděla právě tato varianta.
Jinými slovy - návrh by měl vždy odpovídat zamýšlené funkci a současným (ideálně i budoucím) potřebám klienta. Avšak metody a možnosti zpracování návrhu jsou vždy na každém tvůrci, který volí vhodný přístup podle dané situace. Někdy může být konzervativnější, někdy více „punk“ atp.
Hurá, jde se skutečně vybírat a objednávat. Využili jsme služeb švédské nábytkářské firmy spolu se dvěma známými vyhledávači vybavení domácnosti.
Proč jsme volili tuto cestu? Zaklínadlo „pronájem“.
Nevíme, jak bude jednou vypadat naše vlastní nemovitost, a tak tedy kupovat něco, co je vyloženě kvalitní a co vydrží „na věky“, není na pořadu dne. Nekoupili jsme něco, co je nekvalitní, ale také ne třeba jídelní židle z ohýbaného dřeva a s vlastní vybranou látkou sedáku.
Je to o vyváženosti levnějších a dražších, případně ručně dělaných kusů vybavení. Mířím ke kdysi truhlářem dělanému stolu nebo kusovému koberci říznutém a obšitém na míru. Starší židličce k pianu z ohýbaného dřeva nebo třeba závěsu z fajnové látky, také ušitého na míru.
Pěkným momentem je množství šedé a tmavě šedé (skoro černé) v jedné místnosti. Jeden by si řekl, že to bude působit „pošmourně“, ale ono ne.
Černá zde funguje jako „odrazový můstek“ pro ostatní barvy a nechá je tak působit vzdušným a prosvětleným dojmem. =)
Samotná realizace měla proběhnout během 2-3 hodinek. Poučeni z ložnice jsme na to nesázeli a udělali jsme dobře.
Vše kotveno 10-12cm vruty do kvalitních hmoždinek. Hrazdu vzhledem k nalezené dutině ve zdivu (nevím opravdu k čemu slouží) bylo nutné přes roh přemístit atp.
Samozřejmě, že u mnoha starších staveb je toto standard, ovšem i tak to někdy umí člověka zpomalit a změnit mu plány. Pravda, že to je právě jedna z věcí, proč stavařinu miluji.
Tolik k našemu bydlení. V dalších článcích bych se rád zaměřil na různé detaily např. možnosti ukončení závěsu při stropu, proč je dobrý stavební/ technický/ autorský dozor atp.