ÚPRAVA BYTU_POKRAČOVÁNÍ III.

ÚPRAVA BYTU_POKRAČOVÁNÍ III.

Po vyřešení všech potřebných formalit ohledně pronájmu jsme začali přemýšlet, jak si upravíme byt k obrazu svému. Jak jsme na to šli?

Prošli jsme byt a koukli, co nám kde chybí a přebývá. Moc toho nebylo – záměna svítidel, strhání tapet, štukování, výmalba atp. Zmínil jsem, že máme fajn pronajímatele, takže jsme schopní se na všem domluvit. =)


Následovalo zaměření bytu, abychom si mohli do dispozice „čmarikat“ kýžené vybavení.

V rámci urychlení postupu prací jsme chtěli nechat štukování a výmalbu na řemeslnících. Nakonec jsme se ale rozhodli, že uloupneme několik dnů z dovolené a uděláme to sami.

No, muset štukovat třeba celý byt, tak bych to řemeslníkům přenechal určitě, ale jednalo se jen o dvě stěny. Výmalba se týkala celého bytu, ale bez stropů.

Takže s dopomocí kamarádů to šlo rychle.


Zde malá vsuvka. Vždycky je dobré rozmyslet si, co chci/ nechci nebo můžu/ nemůžu dělat osobně. Ale o tom podrobněji někdy jindy. Zdá se mi totiž, že v naší krajině je to jedno z hodně diskutovaných témat - „samodomo“.


K čemu bude jaká místnost sloužit nám bylo jasné hned, ale zábava začala ve chvíli sladění rozličných požadavků – repre-útulný obývák, vzdušná ložnice, fitko, pracovna atp. V neposlední řadě úložné prostory. Všechno to versus cena. Přece jen do pronajímaných prostor nebudete vkládat tolik finančních zdrojů, jako když je to vlastní nemovitost.

 

Než jsme se ohlédli po všech věcech, které vlastně budeme stěhovat, než jsme začali vybírat nové vybavení a promýšlet skladbu dispozice, probrali jsme s manželkou, jaké pocity, činnosti aj. chceme v novém bydlení zažívat. Jinými slovy dosáhnout celkového pocitu, že se člověk vrací někam, kde je mu dobře, kde je příjemná atmosféra.

Atmosféra, zjednodušeně napsáno, určí barevně-materiálový vzhled interiéru a ten se zase váže dále na výběr prvků vybavení jednotlivých místností, jeho tvarování, uspořádání atp.


Prostě jde o rozhodnutí, jestli chcete mít doma „metalové doupě“ nebo třeba nadýchané „provence bydlení“. Ačkoliv vždy klientům říkám, abychom neřešili styly, ale to, aby interiér (nebo cokoliv, co pro klienta navrhuji) byl šitý na míru jeho potřebám.


Až nyní nastal čas určit v dispozici, co a kde bude mít své místo. Protože se obývák stal nejvíce „komplikovanou“ místností, vytvořil jsem 3D skicu.

Samozřejmě, že došlo i na lehkou přestřelku ženského a mužského přístupu k vybavení bytu, ale bez toho by to nebylo ono. =) Jak říká kolega: „Nejtěžší je navrhovat pro sebe“.


V obývacím pokoji se snoubí celkem dost činností – piano koutek, obývací koutek, jídelní plac, fitness plac, knihovny, cyklo plastika stěny.

V ložnici je standardně postel a vestavná šatní skříň. Vzdušnost zachována.

Kuchyň, předsíň, koupelnu a WC vynechám, protože zde je vybavení původní, do kterého jsme prakticky nezasahovali.

Nakonec pracovna. Není to zrovna „třešnička na dortu“, ale zase ty stoly … Už jim bude tak něco kolem 40 let díky dobré péčí zaměstnanců Naivního divadla, a pak tedy i naší. =)

Jak vše dopadlo v reálu bude v dalším pokračování.


Ještě jedna myšlenka na závěr (jsem jak Columbo) - zaměření, skica dispozice i 3D skica vypadají jednoduše. A to i jsou. Důvodem je, že jsou vytvořeny pouze pro naše potřeby a pro komunikaci se řemeslníky, kolegy atp., s nimiž se znám dlouhá léta, a také to, že jsme neřešili nic moc složitého.

Pro klienta musí být dokumentace ucelená, aby se podle ní dalo vše vytvořit i bez znalosti budoucích realizátorů.

comments powered by Disqus