REKONSTRUKCE ČÁSTI RODINNÉHO DOMU V NĚMČICÍCH_STUDIE

REKONSTRUKCE ČÁSTI RODINNÉHO DOMU V NĚMČICÍCH_STUDIE

Během minulého týdne se mi podařilo finálně dokončit studii rekonstrukce části rodinného domu v obci Němčice.

Celý projekt je zajímavý už od svého počátku, kdy mě kolegyně – designérka Tereza Schwarz oslovila, jestli bych jí nepomohl s jedním rodinným domem, kde by měla vytvořit studii interiéru a kde by klienti rádi navíc upravili pár oken na fasádě atp.

Řekl jsem, že se rád zapojím.

Vyrazili jsme na první schůzku s klienty a jak to tak bývá, po skončení jsme odcházeli s odlišnou náplní práce – rekonstrukce RD celá/ částečná spolu s několika přístavbami a kultivací zahrady. =))

To není až tak neobvyklé jako spíše to, že klienti nejdříve vložili důvěru do kolegyně - designérky a následně i mě - architekta, abychom jim vytvořili bydlení podle jejich snů, pocitů a představ.

Co více, klienti by rádi celý proces řešili s námi tvz. na klíč (tedy od počátečních studií až po hotovou rekonstrukci RD).

Tato část je velmi zajímavá, protože vyžaduje už na startu přípravu projektu i týmu, který bude realizaci provádět. V projekční části se např. jedná o vytvoření podrobné stavební dokumentace (tvz. DPS – dokumentace provedení stavby), která by měla být ideálně součástí každé jen trochu větší stavby. V týmu se jedná např. o včasné zapojení technického dozoru investora (tvz. TDI) už do procesu projektování, aby přesně věděl „kde a co“ a mohl vnášet vlastní technické návrhy a připomínky. TDI, DPS, proces rekonstrukce „na klíč“ atd. nyní podrobně rozepisovat nebudu. To až v budoucích aktualitách nebo článcích.


K celkové rekonstrukci zatím nedojde, protože podkroví bylo rekonstruováno v nedávných letech a byla by škoda ho nyní bourat. Až si podkroví své „odžije“, třeba na něj dojde také.


A nejdůležitější závěrem – sami klienti. Je to příjemný mladý pár se třemi dětmi a psím divochem , který je nedílnou součástí rodiny. Bez nich by samozřejmě nebylo tohoto projektu, ale hlavně by nebylo perfektní komunikace, díky které doposud běží projekt bez větších zaškobrtnutí a na „pozitivní vlně“.

Věřím, že se nám bude dařit i dále, protože nás nyní čeká dokončení studie interiéru, kterou vede kolegyně a kterou budeme zapracovávat částečně do architektonické studie a následně i do DPS.

Celý projekt zde.

Architektonická studie

Němčice

autor: Vít Lopatovský

comments powered by Disqus