NOVOSTAVBA RODINNÉHO DOMU V MLADÉ BOLESLAVI_4

NOVOSTAVBA RODINNÉHO DOMU V MLADÉ BOLESLAVI_4

Chtěl bych ukázat, jak vlastně začal projekt novostavby RD v Mladé Boleslavi, který jsem už vícekrát zmiňoval (např. zde) a ještě asi vícekrát zmiňovat budu. =)


A proč vlastně, když už jsem o něm tolik „nakecal“? Protože jeho začátek je tak trochu speciální.

Šlo vlastně o zakázku, o kterou jako architekt normálně příliš neusiluji – úprava dispozice vstupního podlaží typového domu. Ale šlo o pomoc kolegyni, která měla následně navrhovat do domu komplet interiér, takže jsem přikývl.


Nerad bych rozviřoval polemiku o kvalitě typových projektů, protože netvrdím, že jsou úplně všechny špatné, ale jejich zastáncem rozhodně nejsem. Každý jsme individuální bytostí, a tak potřebujeme i individuální dům, byt nebo co vlastně chceme.

Ale tento projekt byl typově jasný. Malé zádveří, málo úložného prostoru, „chodbovitost“ atp.


Protože už bylo vydáno stavební povolení na typový projekt a klienti nechtěli povolení získávat znovu, domluvili jsme se, že bude zachován stávající obvod stavby a její podlažnost.

Pustil jsem se do práce a po předělání vstupního podlaží, které bylo nutné učesat a kde se dalo nalézt i místo pro denní WC, jsem předělal i druhé podlaží. Tady to byla větší „zábavka“. Nalezlo se zde necelých 32m2 navíc (úspora v řádech set tisíc) apod.

No a po následné konzultaci s klienty jsem byl požádán, jestli bych projekt nepřepracoval celý.


Nechci tu tedy ukazovat, jak jsem „hrdinně“ přepracoval projekt rodinného domu, ale spíše, jak může být profese architekta užitečná a jestli není náhodou výhodnější zajít za architektem rovnou?

Nákup typového projektu je jedna položka, jeho předělání druhá ...

Architektonická studie_2015, projektová dokumentace_2016, realizace_2016 - doposud

Mladá Boleslav

autor: Vít Lopatovský_CzechArch

projektová dokumentace: IM Projekt

comments powered by Disqus